Τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου και με την ευκαιρία της γιορτής των Εισοδίων της Θεοτόκου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο Ιερό Προσκύνημα Παναγίας Μυρτιδιώτισσας. Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και καθηγητές του σχολείου που παρακολούθησαν με ευλάβεια τη Θεία Λειτουργία. Αρκετά παιδιά έλαβαν τη Θεία Κοινωνία. Μετά το τέλος της ακολουθίας ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων κ. Σεραφείμ διάβασε περιστατική ευχή για την πρόοδο και ευημερία της σχολικής κοινότητας. Στη συνέχεια ο θεολόγος του σχολείου μας κ. Γιώργος Λουράντος μίλησε στα παιδιά για την εύρεση της εικόνας και περιέγραψε, με το γνωστό γλαφυρό τρόπο του, την ιερή εικόνα της Παναγίας, παραθέτοντας πολύτιμες ιστορικές πληροφορίες. Μαθητές και καθηγητές έλαβαν κεράσματα, δώρα και καλές ευχές και  επέστρεψαν στο σχολείο με αισθήματα ευγνωμοσύνης για τη θερμή φιλοξενία που προσφέρθηκε απλόχερα από τον Σεβασμιώτατο, τους ιερείς και την Επιτροπή.

Δείτε στιγμιότυπα από τη διδακτική επίσκεψη στον παρακάτω σύνδεσμο :trim.882ED9D1-1CEE-4436-82D2-9B16F0AD710B

fifteen + 3 =